• Duyurular
 • Yayım Takvimi

  Şubat 2018-1 / 93. sayı

  Mayıs 2018-2 / 94. sayı

  Ağustos 2018-3 / 95. sayı

  Kasım 2018-4 / 96. sayı

  **************


  Makale Takip Sistemi

  Dergimize makale gönderilmesi ve sonraki tüm işlemler, sitemizdeki Makale Takip Sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir.

  **************


  Makale Kabulü

   

  Yayın Kabulü:

  2018 yılı makale kontenjanımız dolmuştur. 2019 yılı sayıları için makale gönderilebilir.

   

  ******************** Kuruluşunun 20. yılını  çeşitli etkinliklerle kutlamaya, kalıcı hizmetler üretmeye devam eden UKÜ bu kapsamda Kıbrıs Türk romanı üzerine önemli bir eser yayımladı. Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç, kaleme aldığı eserin Kıbrıs Türk edebiyatında önemli bir kaynak olarak nitelendirildiğini belirtti.  Aylanç, yüz yılı aşan bir geçmişe sahip Kıbrıs Türk romancılığının bilimsel olarak ilk kez ele alındığı çalışmada,  Kıbrıs romanının tarihsel incelenmesinden sonra, başlangıcından günümüze kitap halinde yayımlanmış 124 eserin özetlerinin yer aldığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç “Kıbrıs Türk Romanı Eserler Sözlüğü” adlı eserinin sonuç kısmında da ayrıntılı bir biçimde roman türünün Kıbrıs Türk edebiyatı ve kültüründeki yeri ve öneminin vurgulandığını anlattı.

Dr. Mihrican Aylanç Kıbrıs Türk romanı hakkındaki genel değerlendirmeleri ile kendi başına kalıcı bir akademik kaynak özelliği taşıdığını ifade ederek çalışmasının bu konuda çalışacak araştırmacılara da kaynak olabileceğini vurguladı. Kitabın  Sunuş yazısında ise, İstanbul Marmara Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Kefeli, eser hakkında “Ada’daki duygu ve düşünce dünyasından kesitler veren romanların içerikleriyle ilgili tespitlerin öğrenciler kadar Kıbrıs’ı tanımak isteyen okurların da dikkatini çekeceği ve Kuzey Kıbrıs’ta hızla gelişen edebiyatın dünyaya tanıtılması misyonuna önemli bir katkısı olacağı inancındayım” yorumunda bulunuyor.Adres :Cyprus International University Lefkoşa/Nicosia
Telefon :(392)6711111-2601/2600 Faks :(392) 671 1165
Eposta :folkloredebiyat@ciu.edu.tr