• Duyurular
 • Orcid koşulu

  Dergimize gönderilecek makale, tanıtım yazısı, vb tüm ürün sahiplerinin ORCID kayıtları ile başvurmaları TR-DİZİN'in kuralıdır. Orcid numarası olmayan yazarlarımıza dergimizde yer verilemeyeceğini saygılarımızla duyururuz.

  ***********


  100. İlhan Başgöz Özel Sayısı

  Önemli bir kavşak noktası olarak gördüğümüz Kasım-2019 yılında yayımlanacak ve ülkemizin yüz akı bilim insanlarından Prof.Dr.  İlhan Başgöz  adına yayımlanacak 100. özel sayımızda siz değerli (davetli) akademisyen, yazar ve  araştırmacılarımızın makale, eleştiri, değerlendirme içeriğindeki ürünleriyle  katkıda bulunmalarını  ümit etmekteyiz.

  Öte yandan 100. sayımızla birlikte dergimizin kurucusu ve halen Yayın Koordinatörü olan Sayın Metin Turan adına da bu sayıyla birlikte  özel bir ek yayımlayacağız. Bu ekte de Metin Turan konulu anı, değerlendirme  içerikli yazıların yer almasını dilemekteyiz.100. sayımızda bir eserinizle yer almakla ilgili kararınızı,30 Haziran 2019 tarihine kadar bildirmenizi; katkıda bulunmayı  onayladığınız takdirde eserinizi 30 Ağustos  2019 tarihine kadar dergimize iletmenizi istirham eder, saygılarımızı sunarız.

   


  ICI Master List


  Ithenticate / Turnitin denetimi:

  Dergimize gönderilen makaleler

  Ithenticate ve/veya Turnitin

  programlarında incelendikten

  sonra

  işleme alınmaktadır.

  -----------------------

   


  Yayım Takvimi

  Şubat 2019-1 / 97. sayı

  Mayıs 2019-2 / 98. sayı

  Ağustos 2019-3 / 99. sayı

  Kasım 2019-4 / 100. sayı

  2019 yılı Makale kontenjanımız

  dolmuştur.

  Sadece

  İlhan Başgöz 100. sayısına

  konuya ilişkin makale kabul edilmektedir.

  **************


  Makale Takip Sistemi

  Dergimize makale gönderilmesi ve sonraki tüm işlemler,

  sitemizdeki

  Makale Takip Sistemi

  üzerinden gerçekleştirilecektir.

  **************


  Makale Kabulü

  *************

   2019 yılı  sayıları makale

  kontenjanı

  dolmuştur.

  Sadece

  İlhan Başgöz 100. Özel Sayı

  (Kasım 2019)

  için konuyla ilgili makale

  kabul edilmektedir.

   Gösterilen ilgi için teşekkür ederiz.

   

  ********************


Bakırdan e-dergi


E- dergi hakkında açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç, yayımlanacak derginin editörlüğünü üstlendiğini belirtti. E-derginin edebiyat, kültür ve sanat ağırlıklı bir içeriğe sahip olacağını açıklayan Aylanç, UKÜ’nün akademik kadrosu ve öğrencileri ile ada genelinde bulunan, Türkiye ve daha evrensel açılımlarla geniş bir yelpazeden oluşan yazar, şair ve sanatçıları bir araya getirmeyi amaçlayan yıllık bir dergi olarak yayımlanacağını aktardı.

Aylanç, “Adamızda edebiyat ve sanatı gündemde tutma misyonunu üstleneceğiz.”

Öğretim Üyesi ve Dergi Editörü Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç, yayımlanacak olan “Bakırdan” adlı e-dergi ile kuramsal eğitim süreçlerinin uygulama aşamasındaki başarılı örneklerini sanat ve edebiyat çevrelerine ulaştırmayı amaçladıklarını kaydetti. “İlerleyen sayılarda oluşturacağımız soruşturma dosyalarıyla edebiyat-kültür ve sanatımızın güncel durumlarını ve sorunlarını irdelemeye, böylelikle adamızda edebiyat ve sanatı gündemde tutmaya çalışacağız.” diyen Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç, “Bakırdan”ın Kuzey Kıbrıs merkezli sanatsal üretimlerle, Üniversite-toplum ilişkilerine katkıda bulunmayı hedeflediğini dile getirdi. Yrd. Doç. Dr. Aylanç, ayrıca derginin yetkin sanatsal ürünleri buluşturma misyonunu üstlendiğini de vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Aylanç, “Bir bilim dalının akademik eğitsel süreci içinde olan öğrencilerimizin, alanlarıyla ilgili sanatsal üretimlerde bulunması, biz eğitimciler için tanımsız mutluluklar yaratmıştır. Bu ilk adımların zamanla olgunlaşarak gelecekte daha üst düzeylerdeki ürünlere dönüşmesi, temel amacımız ve güçlü umudumuzdur” dedi. Aylanç, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin kuruluşunun 20. yıldönümü dolayısıyla çevreye, ülkeye, topluma hizmet götürme ilke ve etkinlikleri kapsamında, bu derginin sayfalarını önemli sanat ve kültür insanlarının yanında öğrencilere de açtıklarını belirtti.

Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç, “Yayımlanacak olan e-dergimizin üniversitemiz internet sitesindeki fakültemize ait linklerde yer almasıyla geniş kitlelere ulaşabilecek olmamız başka bir sevincimiz olmuştur. Bu olanağı bizlere tanıyan; tüm öğrencilerimizin ders dışı etkinlerle gelişimlerini sürekli teşvik edip hep destekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Halil Nadiri başta olmak üzere, dergimize ürünleriyle katkıda bulunan değerli sanatçılarımıza, öğrencilerimize, öğretim elemanlarımıza teşekkür ediyor, Üniversitemize nice uzun başarılı yıl dönümleri diliyoruz” şeklinde konuştu.

Derginin linki:

http://www.ciu.edu.tr/tr/akademik/fakulteler/fen-edebiyat-fakultesi/bolumler/turk-dili-ve-edebiyati/bakirdan-e-dergi

 Adres :Cyprus International University Lefkoşa/Nicosia
Telefon :(392)6711111-2601/2600 Faks :(392) 671 1165
Eposta :folkloredebiyat@ciu.edu.tr