• Duyurular
 • 100. İlhan Başgöz Özel Sayısı

  Önemli bir kavşak noktası olarak gördüğümüz Ağustos-2019 yılında yayımlanacak ve ülkemizin yüz akı bilim insanlarından Prof.Dr.  İlhan Başgöz  adına yayımlanacak 100. özel sayımızda siz değerli (davetli) akademisyen, yazar ve  araştırmacılarımızın makale, eleştiri, değerlendirme içeriğindeki ürünleriyle  katkıda bulunmalarını  ümit etmekteyiz.

  Öte yandan 100. sayımızla birlikte dergimizin kurucusu ve halen Yayın Koordinatörü olan Sayın Metin Turan adına da bu sayıyla birlikte  özel bir ek yayımlayacağız. Bu ekte de Metin Turan konulu anı, değerlendirme  içerikli yazıların yer almasını dilemekteyiz.100. sayımızda bir eserinizle yer almakla ilgili kararınızı,30 Haziran 2019 tarihine kadar bildirmenizi; katkıda bulunmayı  onayladığınız takdirde eserinizi 30 Temmuz  2019 tarihine kadar dergimize iletmenizi istirham eder, saygılarımızı sunarız.

   


  ICI Master List


  Ithenticate / Turnitin denetimi:

  Dergimize gönderilen makaleler

  Ithenticate ve/veya Turnitin

  programlarında incelendikten

  sonra

  işleme alınmaktadır.

  -----------------------

   


  Yayım Takvimi

  Şubat 2019-1 / 97. sayı

  Mayıs 2019-2 / 98. sayı

  Ağustos 2019-3 / 99. sayı

  Kasım 2019-4 / 100. sayı

  2019 yılı Makale kontenjanımız

  dolmuştur.

  Sadece

  İlhan Başgöz 100. sayısına

  konuya ilişkin makale kabul edilmektedir.

  **************


  Makale Takip Sistemi

  Dergimize makale gönderilmesi ve sonraki tüm işlemler,

  sitemizdeki

  Makale Takip Sistemi

  üzerinden gerçekleştirilecektir.

  **************


  Makale Kabulü

  *************

   2019 yılı  sayıları makale

  kontenjanı

  dolmuştur.

  Sadece

  İlhan Başgöz 100. Özel Sayı

  (Kasım 2019)

  için konuyla ilgili makale

  kabul edilmektedir.

   Gösterilen ilgi için teşekkür ederiz.

   

  ********************


Sedat Veyis ÖrnekProf.Dr. Sedat Veyis Örnek'in Ölüm Yıldönümünde Anlamlı Bir Yayım
 
 

  AÜ DTCF Halkbilim Bölümü’nün ikinci kurucusu Sedat Veyis Örnek’in 38. ölüm yıldönümünü olan 15 Kasım'da Prof.Dr. Serpil Aygün Cengiz ve arkadaşları tarafından Bavulda Kalanlar adlı önemli bir belgelik hazırlanarak matbu ve elektronik olarak kültür ve bilim dünyamıza kazandırıldı. Konuyla ilgili olarak Prof.Dr. S.A.Cengiz'in mesajı şöyle:  VALİZDE KALANLAR –SEDAT VEYİS ÖRNEK’İN İZLERİ: 265 sayfalık bu e-kitap çalışmasında Sedat Veyis Örnek’in hayatından geçen seksen kişiyle yaptığımız görüşmelerden süzülenler var... İndirmek isteyenler için adres: http://sedatveyisornek.humanity.ankara.edu.tr/…/valizde-kal… … Sedat Veyis Örnek üzerine yaptığımız projemiz böylece tamamlanmış oldu: Proje çalışması kapsamında 6 e-kitap, hacimli sekiz ayrı dosyadan oluşan 1 e-metin, 1 dergi özel sayısı (dvd ekli), 2 makale, 2 inceleme, 2 söyleşi, 2 tanıtım yazısı, 1 gazete yazısı yayımladık ve 2 radyo programının da konuğu olduk. Projemizin bütün çıktılarına SEDAT VEYİS ÖRNEK BELGELİĞİ’mizden (http://sedatveyisornek.humanity.ankara.edu.tr) ücretsiz-şifresiz ulaşabilirsiniz. Türkiye’de ilk defa bir sosyal bilimci için açık erişimli bir sanal belgelik hazırlanmış oldu; devamının gelmesi diliyoruz… Bu sanal belgelikte ayrıca Sedat Veyis Örnek’in yayımlanmış 7 kitabı, 6 makalesi ve 1 makalesinin (proje kapsamında yapılan) Türkçe çevirisi, 1 bildirisi, resim sergisi için 1 broşür yazısı, 1 kitap bölümü, kitap için 1 önsöz yazısı, 1 yayımlanmamış yasa taslağı, 13 dergi yazısı, 25 gazete yazısı, lisans bitirme tezi, Almanya’da yaptığı doktora tezi ve ayrıca tezin proje kapsamında yapılan Türkçe çevirisi, yaptırdığı lisans bitirme tezlerinden 14’ünün metni, verdiği 1 lisans dersinde tutulan ders notları, (1 Almanca hikâyesinin proje kapsamında Türkçeye yapılan çevirisiyle birlikte) 24 hikâyesi, proje kapsamında Almanca’ya çevrilen 5 hikâyesi, 2 tiyatro oyunu, 16 şiiri, 3 çeviri öyküsü, 4 çeviri tiyatro oyunu, tüm sanatsal metinlerinin seslendirme sanatçıları ve tiyatro oyuncuları tarafından ses dosyası olarak kayıtları, 600’den fazla fotoğrafı, sesinin 1 kaydı, 15 adet 8 mm’lik filmi ücretsiz-şifresiz olarak kamuya açık bir biçimde paylaşılmaktadır. Projemiz kapsamında açtığımız YouTube Kulaklı Orman Baykuşu kanalında da Sedat Veyis Örnek üzerine düzenlediğimiz üç ulusal toplantının kamera kaydına ve bu toplantılar ile diğer etkinliklerimizin fotobelgesellerine ulaşılabilmektedir.

folklor/edebiyat olarak bu önemli hizmeti gerçekleştirmiş olanları tebrik ederken, teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Adres :Cyprus International University Lefkoşa/Nicosia
Telefon :(392)6711111-2601/2600 Faks :(392) 671 1165
Eposta :folkloredebiyat@ciu.edu.tr